Graniczna 4/14, Lublin

Blog

Jak przygotować CV?


Przygotowanie skutecznego CV to kluczowy krok na drodze do zdobycia wymarzonej pracy. Dobre CV nie tylko przedstawia Twoje doświadczenie i umiejętności, ale również wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. W tym artykule, dowiesz się, jak przygotować CV, które przyciągnie uwagę pracodawców i pomoże Ci przejść do kolejnego etapu rekrutacji.

 

Wybór odpowiedniego formatu

Pierwszym krokiem w przygotowaniu CV jest wybór formatu, który najlepiej odda Twoje doświadczenie i umiejętności. Możesz wybrać jeden z trzech głównych typów: chronologiczny, funkcjonalny lub mieszany.

  • Chronologiczny – podkreśla historię zatrudnienia, idealny dla osób z bogatym doświadczeniem zawodowym.
  • Funkcjonalny – skupia się na umiejętnościach i osiągnięciach, polecany dla osób zmieniających branżę lub mających luki w zatrudnieniu.
  • Mieszany – łączy elementy obu poprzednich, oferując zrównoważony obraz doświadczenia i umiejętności.

 

Nagłówek i dane kontaktowe

Twoje CV powinno zaczynać się od nagłówka zawierającego imię i nazwisko oraz podstawowe dane kontaktowe: numer telefonu, adres e-mail oraz ewentualnie link do profilu zawodowego w mediach społecznościowych (np. LinkedIn).

 

Streszczenie zawodowe

Streszczenie zawodowe lub profil zawodowy to krótki akapit pod nagłówkiem, przedstawiający Twoje kluczowe kompetencje, doświadczenie oraz cele zawodowe. Powinien on przyciągnąć uwagę i zachęcić rekrutera do dalszego czytania.

 

Doświadczenie zawodowe

Sekcja doświadczenia zawodowego jest sercem Twojego CV. Wymień swoje poprzednie stanowiska w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najnowszego. Pod każdym wpisem krótko opisz swoje obowiązki i, co najważniejsze, osiągnięcia.

 

Edukacja

Podaj informacje o swoim wykształceniu, również w odwrotnej kolejności chronologicznej. Wymień nazwy uczelni, lata studiów oraz uzyskane tytuły i stopnie naukowe. Możesz również wspomnieć o istotnych kursach i certyfikatach.

 

Umiejętności

W tej sekcji wyróżnij umiejętności, które są najbardziej relewantne dla stanowiska, na które aplikujesz. Może to obejmować zarówno umiejętności twarde (np. obsługa specjalistycznego oprogramowania), jak i miękkie (np. komunikatywność).

 

Dodatkowe sekcje

W zależności od Twojego doświadczenia i branży, możesz dodać dodatkowe sekcje, takie jak wolontariat, projekty, zainteresowania czy referencje. Pamiętaj, aby wszystko, co zawierasz, było istotne dla stanowiska, na które się ubiegasz.

 

Wnioski:

Skuteczne CV to takie, które w jasny i przekonujący sposób przedstawia Twoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia. Pamiętaj, aby dostosować swoje CV do każdej oferty pracy, podkreślając te elementy, które są dla niej najbardziej istotne. Staranne przygotowanie CV zwiększa Twoje szanse na to, aby zostać zauważonym przez pracodawców i ostatecznie zdobycie wymarzonej pracy.

 

Sprawdź nasze oferty pracy: praca Sosnowiecpraca Lublinpraca Koninpraca Krakówpraca Gdańskpraca Białystok

Kontakt z nami

8 HRS sp. z o.o.

Odwiedź nas lub zadzwoń. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Graniczna 4/14, Lublin
Poniedziałek - Piątek: 8:00-16:00;
Sobota - niedziela: dni wolne.
Masz pytania?

Skontaktuj się

Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą, i razem doradzimy i wybierzemy Twoją ścieżkę kariery!